“27 śmierci Toby’ego Obeda” Joanna Gierak-Onoszko


Są takie książki, które swoją mocą potrafią zmienić światopogląd człowieka. Są tak silnym przekazem, że w głowie otwierają się nowe drogi myślenia, a często potrafią przewartościować cały system moralny czytelnika. 


Taką książką jest “27 śmierci Toby’ego Obeda” Joanny Gierak-Onoszko (Wydawnictwo Dowody na istnienie). Jest to historia cierpień, przemocy, rozbitych rodzin oraz uzależnień, które władze Kanady wraz z kościołem katolickim sprowadziły na Pierwsze Narody (rdzenni mieszkańcy). Historia o dziesięcioleciach współczesnej historii, w której niszczy się kulturę, wierzenia oraz rodziny i światopogląd ludności rdzennej w imię własnego wymyślonego bóstwa i pozbawienia ludzi rzekomego grzechu. Jest to też historia o próbie pojednania i naprawienia krzywd przez rząd kanadyjski oraz o milczeniu kościoła, który ukrywa swoje zbrodnie i mimo dowodów wszystkiego się wypiera. Jest to również historia o sile i o determinacji, aby dotrzeć do prawdy i uzyskać zadośćuczynienie. 

Czytając tę pozycję co chwila musiałem przerywać czytanie, aby zaczerpnąć powietrza i ochłonąć. Jest to ważna książka, która pokazuje jak niszczymy innych w imię własnych wartości - często wymyślonych i nam narzuconych. Przemoc rodzi przemoc. Dzięki tej książce możemy wyjść ze strefy naszego komfortu. Zdjęcia Aparatem Ewy 

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Iron Tales: Blood Brothers

Zamalowane okna - Anna Liminowicz

Toń - Joe Hill, Stuart Immonem