Enna - wypukły pępek SycyliiKręte drogi Sycylii zaprowadziły nasze wynajęte auto prosto do kolejnego miasta na szczycie. Enna. Średniowieczne miasto położone na szczycie wzgórza, na wysokości 931 m n.p.m. To niezdobyte starożytne miasto zwane jest pępkiem Sycylii. Takim wypukłym pępkiem. Ale mimo, że wypukłe pępki są słabe, to to miasto zachwyca. Swoisty belweder górujący nad ogrodami Sycylii.Pierwsze ślady cywilizacji sięgają 14 wieku p.n.e. Okolicę opisano już w micie o Plutonie, który wynosi Persefonę ze świata umarłych na powierzchnię. Miało to miejsce 8 km od Enny nad jeziorem Pergus.


Enna dzięki swojemu położeniu była niezdobytą twierdzą. Ok, była zdobyta. Pierwszy raz gdy wybuchł tutaj bunt niewolników pod dowództwem Eunusa, którego armia broniła się przez kilka lat. Kolejny raz została zdobyta przez Rzymian, którzy podstępem wdarli się do miasta. Nie, nie wykorzystali do tego starego numeru z drewnianym koniem. 
Głównym punktem wycieczki jest górujący nad miastem zamek Castello di Lombardia. Jest to największy zamek na wyspie. Oprócz dużego parkingu znajduje się tutaj również statua Eunusa. Wejście do zamku jest bezpłatne. Z głównej wieży rozciąga się cudowny widok na wszystkie strony świata. Widać stąd Etnę i okoliczne wzgórza. Sam zamek obecnie oprócz czysto turystycznej funkcji jest również miejscem wystawiania oper i koncertów popowych. Kolejnym plusem Sycylii jest właśnie to, że prawie wszystkie miasta usytuowane są na wzgórzu dzięki czemu widoki są iście fantastyczne. Jest to idealne miejsce do kręcenia filmów fantasy w odróżnieniu od Bawarii, która jest miejscem na plany baśniowe.


Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Iron Tales: Blood Brothers

Zamalowane okna - Anna Liminowicz

Toń - Joe Hill, Stuart Immonem