Erice - miasto na szczycie

Kolejnym wartym odwiedzenia miastem na Sycylii jest Erice. Miasto położone jest na szczycie góry Eryks na wysokości 750 m n.p.m. Nazwa miasta pochodzi od Eryksa półboga, syna Wenus i Bate. Jako jedyny podobno pokonał w walce Heraklesa. 


W czasie panowania Rzymian miejsce to było celem licznych pielgrzymek do sanktuarium Wenus Erycyńskiej.  


Miasto oprócz niesamowitego położenia ma również niesamowity mikroklimat. Jest w nim dużo chłodniej niż w innych miejscach wyspy. Dzięki czemu jest to bardzo popularne miejsce dla okolicznych mieszkańców, którzy lubią tutaj spędzać czas w upalne letnie dni. Również tutaj częściej niż w innych miejscach widać formujące się chmury.
Przy dobrych wiatrach i pięknej pogodzie, gdy powietrze jest krystalicznie przejrzyste widać w oddali Castello del Bailo, Etnę i wybrzeża Tunezji. Gdy pogoda jest dobra, z murów miasta rozciąga się widok na panoramę Trapani oraz na wyspy Egady i jeziora solne. 
Miasto od pierwszego kroku zachwyca przepiękną, średniowieczną zabudową. Jest ona dobrze zachowana niemal w całym mieście dzięki czemu w mniej zatłoczone dni można poczuć się jakby człowiek przeniósł się w czasie. Przechadzając się uliczkami, natkniemy się na wspaniałe ogrody. Uchodzą za najpiękniejsze w całej Sycylii. To tutaj można usiąść w cieniu drzew i odpocząć, racząc się wyśmienitą włoską kawą. 
Do miasta można dostać się samochodem. Droga prowadzi krętymi, wąskimi ulicami, z których rozciąga się przepiękna panorama na okoliczne pola. Na szczycie znajduje się kilka dużych, płatnych parkingów. Niestety w sezonie bardzo trudno jest tutaj zaparkować. Alternatywą do trasy samochodowej jest kolej gondolowa, która zaczyna się w Trapani. Kursuje tylko przy dobrej pogodzie.
Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Iron Tales: Blood Brothers

Zamalowane okna - Anna Liminowicz

Toń - Joe Hill, Stuart Immonem