Palazzo Adriano - zapomniane filmowe miasteczko


Sycylia kinomaniakom kojarzy się głównie z Ojcem Chrzestnym Francisa Forda Coppoli. Mniej osób wie o tym, że powstał tutaj jeszcze jeden hit kinowy, a mianowicie Cinema Paradiso. 


Ta opowieść o miłości do kina i przyjaźni wyreżyserowana przez Giuseppe Tornatore rozgrywa się m.in w Palazzo Adriano. To właśnie na głównym placu tej miejscowości dzieje się większość akcji filmu. To tutaj znajdują się kino i kościół, uwiecznione w filmie oraz dom głównego bohatera. 


Miejscowość jest przepięknie położona w otoczeniu gór. Wjeżdżając do niej, od razu można poczuć klimat filmu. Patrząc na miasto mamy wrażenie, że nic się nie zmieniło. Niestety, może za sprawą odległości od głównych szlaków turystycznych albo niechęci Włochów do chwalenia się tym miejscem (nie wiem zupełnie czemu) bardzo trudno jest znaleźć ślady tej produkcji. Jedynym miejscem jest muzeum poświęcone filmowi, natomiast przez większość czasu jest zamknięte. 


Na nocleg warto wybrać hotel w pobliżu, gdyż jazda po wąskich, krętych drogach Sycylii może nastręczać problemów mniej doświadczonym kierowcom. 


Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Iron Tales: Blood Brothers

Zamalowane okna - Anna Liminowicz

Toń - Joe Hill, Stuart Immonem