Sześć pięter luksusu - Cezary Łazarkiewicz. Historia Warszawy zaklęta w beton

Są takie budynki, które tak wpisują się w krajobraz miasta, że nie sposób sobie go wyobrazić bez nich. Chyba nikt nie potrafiłby zwizualizować sobie Krakowa bez Sukiennic, Gdańska bez Żurawia, Warszawy bez Pałacu Kultury. Są też takie budynki, które tak są wpisane w miasto, że prawie nikt o nich nie pamięta i nie wie jaka może się kryć historia za tymi murami.


Tak jest np. z pewnym budynkiem na Brackiej 25 z “Domem towarowym Bracia Jabłkowscy”. Dom towarowy został uruchomiony jesienią 1914 roku i szybko stał się centrum handlowym Warszawy. To tutaj na sześciu piętrach można były kupić wszystko oprócz artykułów spożywczych.


Nie tylko o historii tego domu, ale również o rodzinie Jabłkowskich w książce “Sześć pięter luksusu” opowiada Cezary Łazarkiewicz.

 Napisana lekkim językiem, podzielona na rozdziały opatrzone numerami pięter przyciąga obietnicą opisania luksusu, który można było tam zastać. Łazarkiewicz w prosty i przystępny sposób opisuje dzieje domu, od pomysłu, który narodził się w rodzinie Jabłkowskich aż do współczesności, gdzie potomkowie walczą o odzyskanie budynku. Historia upartości, przebojowości i dążenia do celu. Jest to również opowieść o Warszawie. O Warszawie szans, gdzie każdy z odpowiednim pomysłem może odnieść sukces. Opowieść o Warszawie przemian na przestrzeni dziesięcioleci. O rozwoju przed wojną, o zniszczeniach wojennych i o spustoszeniu przez komunistów w imię utopijnej, zakłamanej ideologii. Jest to również opowieść o nieuczciwości Jerzego Kowalewskiego, który robił wszystko aby nie oddać kamienicy mimo sądowego nakazu eksmisji. Jak ta walka się zakończyła przeczytamy w książce.

 
 
Historia Domu Towarowego Bracia Jabłkowscy może być też wyznacznikiem i nauką jak należy zarządzać wielkim przedsiębiorstwem i co można uzyskać dzięki poszanowaniu pracowników. Pokazuje jak wprowadzenie nowości technologicznych, takich jak pierwsza ruchoma reklama może przynieść dodatkowy zysk.

 


Jest to pozycja, którą warto przeczytać nie tylko jak się pamięta jeszcze Traffic Club, który mieścił się na Brackiej 25.


Zdjęcia Aparatem Ewy

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Iron Tales: Blood Brothers

Zamalowane okna - Anna Liminowicz

Toń - Joe Hill, Stuart Immonem