“Człowiek, który gapił się na kozy” Jon Ronson

Czy wierzycie w zdolności parapsychiczne ludzi? Słyszeliście o tajnym projekcie armii Usa MKUltra?Lekturę książki “Człowiek, który gapił się na kozy” Jon’a Ronson’a (Wydawnictwo W.A.B) rozpoczynałem z lekkim uśmiechem. Może było to spowodowane filmem o tym samym tytule, który uważam za zabawny. Im głębiej zanurzałem się w książce, tym bardziej uśmiech zmieniał się w wyraz niedowierzania. 


Książka zaczyna się od opowieści o generale majorze Albercie Stubblebine III, pomysłodawcy i założycielu Pierwszego Bataliony Matki Ziemi. Ten militarny oddział miał za zadanie zgłębiać tajniki postrzegania pozazmysłowego. Każdy z żołnierzy miał stać się nowym rycerzem Jedi. 4-stopniowa skala określała jaki poziom osiągnęli. Trening obejmował rozpraszanie chmur siłą woli, zatrzymanie akcji serca poprzez patrzenie oraz stanie się niewidzialnym albo niezauważalnym dla wrogów. Członkowie batalionu mieli również zajmować się opracowaniem nieśmiercionośnych broni. Na tym kończy się zabawna część książki.


W kolejnych rozdziałach dowiedziałem się jak ta nieśmiercionośna broń stała się narzędziem tortur. Znane z tortur amerykańskie więzienie Abu Ghurajb było miejscem testów właśnie jednych z opracowanych metod łamania ludzi nie zadając im śmierci. Gdyby nie wyciekły zdjęcia, pewnie nigdy byśmy się nie dowiedzieli, że takie miejsce istnieje.


To również opowieść o tajnym projekcie MKUltra. Celem tego projektu było sprawdzenie jak substancje psychoaktywne działają na ludzi i czy dzięki ich użyciu można ludźmi sterować. 

W książce jest również mowa o szpiegach psychotronicznych, których zadaniem było odnajdywać ludzi na odległość. Nie ma dowodów na to, że to działało, niemniej taka jednostka istniała w armii, albo istnieje nadal.


Cała książka jest opowieścią o tym jak USA stosuje porwania i tortury tylko po to, aby uważać samych siebie za jedynego dostarczyciela pokoju na świecie. Jaka jest prawda chyba doskonale widać.
Zdjęcia @aparatem_ewyKomentarze

Popularne posty z tego bloga

Iron Tales: Blood Brothers

Zamalowane okna - Anna Liminowicz

Toń - Joe Hill, Stuart Immonem