Savoca

Kolejnym przystankiem w podróży po Sycylii stała się Savoca. Po Palazzo Adriano i Cefalu jest to kolejne filmowe miasteczko. To właśnie tutaj w 1971 roku kręcono część scen do Ojca Chrzestnego. Tutaj miała miejsce scena w barze Vitello oraz scena ślubu.Do Savoca wybraliśmy się wieczorem. Znajdowała się akurat po drodze do naszego kolejnego przystanku. Droga dojazdowa SP19 wspina się stromymi zakrętami odsłaniając powoli senny charakter miasteczka. Samochód zostawiliśmy przy samym barze Vitelli. Bar bywa czasami otwarty, a czasami nie. Jest to typowe dla małych nieturystycznych włoskich miasteczek. Uważam to za urocze i jednocześnie denerwujące.


Miejscowość jest położona na wysokości 303 m n.p.m i obecnie zamieszkuje ją około setka mieszkańców. Jest to bardzo mała liczba, zważywszy iż jest to stolica gminy. Z licznych punktów widokowych rozciąga się przepiękny widok na bezmiar morza jońskiego.


Na Piazza Fossia znajduje się “pomnik” upamiętniający Francisa Forda Coppolę, w odbiciu którego widać filmowy bar Vitelli. Po odwiedzinach tych miejsc warto zanurzyć się w wąskie kręte uliczki. Podążając Via S. Michele mieliśmy dobry widok na część architektoniczną jak i na widok rozciągający się ze wzgórza. Droga prowadzi do kolejnego filmowego punktu, jakim jest Chiesa di san Nicolo. Jest to XIII wieczny kościół. Właśnie w nim w nim została nakręcona scena ślubu Michaela i Apolloni.


Warto przejść się po uliczkach miasteczka aby poczuć klimat zatrzymanej w czasie wioski. Niestety szybko zrobiło się ciemno, więc musieliśmy ruszyć w dalszą drogę. 


Jest to kolejne miejsce na mapie Sycylii, do którego chciałbym jeszcze kiedyś wrócić i spędzić w nim więcej czasu.

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Iron Tales: Blood Brothers

Zamalowane okna - Anna Liminowicz

Toń - Joe Hill, Stuart Immonem