"Ludzie z Placu Słońca" Aleksandra Liczak

“Ludzie z Placu Słońca” Aleksandry Lipczak (@dowodynaistnienie) to ważna pozycja, z przesłaniem międzykulturowym.


Lipczak, podróżując po Hiszpanii stara się dotknąć wszystkich ważnych i kłopotliwych tematów związanych z kryzysem w tym kraju. Jest to swojego rodzaju analiza współczesnej Hiszpanii, gdzie wniosek z niej każdy może wyciągnąć sam.


Mamy tutaj kryzys budowlany i eksmisję ludzi na bruk. Korupcja i zastraszenie walczy z ludzką solidarnością i walką z bankami. W tych rozdziałach zobaczymy, że nie zawsze to, co zapisane w kodeksach prawnych jest sprawiedliwe.


Autorka porusza problem dyktatury Franco i jego zbrodni. Pokazuje, że mimo demokracji Hiszpania nie potrafi rozliczyć się z przeszłością i woli uważać, że to co minione powinno zostać zapomniane. Prawica nie widzi w dawnych zbrodniach nic, co powinno zostać rozliczone. 


Znajdziemy tutaj również tematy związane z rewolucją obyczajową i seksualną po śmierci Franco. O tym jak Hiszpania odreagowywuje i wyzwala się z pruderyjnego podejścia do życia, w którym kobieta ma poślednie miejsce, a tematy homoseksualizmu są tabu. Zobaczymy również kryzys bezrobocia i problemy imigrantów, którzy próbują znaleźć sobie miejsce we współczesnej Hiszpanii. Zobaczymy, że kraj tolerancyjny ma problem z zaakceptowaniem dążeń Katalończyków do niepodległości.


Książka “Ludzie z Placu Słońca” jest obrazem kraju pogrążonego w kryzysie. Jest również obrazem zwykłych-niezwykłych ludzi, którzy próbują z tym walczyć. O inicjatywach oddolnych, które stają się krajowe. Lipczak stara się pokazać dobro ludzi.


Ten reportaż nie jest suchym zbiorem faktów i statystyk. Jest to żywa opowieść, rozmowy z prawdziwymi ludźmi oraz o ich życiowym doświadczeniu.


Powinna to być również książka ważna dla Nas Polaków. Z przypadku Hiszpanii możemy się wiele nauczyć. To, co zrobiła w Hiszpanii prawica powinno być przestrogą dla Nas, abyśmy do tego nie dopuścili.
Zdjęcia @aparatem_ewy

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Iron Tales: Blood Brothers

Zamalowane okna - Anna Liminowicz

Toń - Joe Hill, Stuart Immonem