"Wymazana granica" Tomasz Grzywaczewski

Czy wiecie, że granice Polski po odzyskaniu niepodległości w 1918 roku znacznie różniły się od tych obecnych ustalonych w 1945 roku w Jałcie i Poczdamie?

Tak, te granice uległy znacznej zmianie. Do Polski zostały włączone niemieckie tereny m.in.: Pojezierze Pomorskie, Śląsk i Prusy Wschodnie. Natomiast na rzecz ZSRR utraciliśmy Wołyń i Polesie. Czesi odzyskali Zaolzie.

O tych terenach i życiu w strefie przygranicznej w reportażu “Wymazana granica. Śladami II Rzeczpospolitej” (Wydawnictwo Czarne) pisze Tomasz Grzywaczewski.


W rozmowach z ludźmi pamiętającymi tamte czasy wyłania się obraz przygranicznej międzywojennej Polski. Historie tych ludzi pokazują zachodzące zmiany na drodze, którą przeszliśmy żeby być tu gdzie jesteśmy. Z tych rozmów wyłania się obraz zwykłego życia ale również krzywd, jakich doświadczyli ci ludzie. Tak ze strony polskich narodowościowych władz, jak i po wojnie z rąk ZSRR i dawnych obywateli Polski. Jest to na szczęście również opowieść o tolerancji i wzajemnej pomocy wśród zwykłych ludzi. Jak wiadomo, całe zło pochodzi od władzy, a nie zwykłych ludzi.


Zbiór tych opowieści i rozmów jest prawdopodobnie ostatnim takim zapisem tamtych czasów. Opisy czysto historyczne nigdy nie zastąpią żywych opowieści naocznych świadków. Właśnie dlatego warto przeczytać tę pozycję. Po niej może łatwiej będzie odpowiedzieć sobie na pytanie czym jest kraj, i czy warto za niego umierać. 


 


Zdjęcia @aparatem_ewy

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Iron Tales: Blood Brothers

Zamalowane okna - Anna Liminowicz

Toń - Joe Hill, Stuart Immonem