Wydech - Ted Chiang

Fantastyka naukowa nie musi być tylko zwykłą książką, przenoszącą nas w odległe światy. Może być medium do zadawania ważnych filozoficznych pytań i do poszukiwania na nie odpowiedzi. Ma zmuszać nas do zastanowienia się nad tu i teraz, nad tym jakimi ludźmi jesteśmy lub jakimi ludźmi się stajemy. Całość zazwyczaj zostaje zapakowana w ciekawe i wciągające treści, przygody i wydarzenia, które mają za zadanie stymulować nasz mózg. 
Właśnie taką książką jest zbiór opowiadań „Wydech” Teda Chianga, wydawnictwo Zysk. Autor w 9 opowiadaniach stawia stare jak świat pytania oraz formułuje nowe, na miarę naszych rozwiniętych, skąpanych w technologii czasów. 


Czy przyszłość i przeszłość są już ustalone? Czy, gdyby cofnąć się w czasie zgodnie z zasadami fizyki, będziemy w stanie coś zmienić? Jeżeli moglibyśmy zajrzeć do alternatywnych rzeczywistości i spotkać samego siebie, jak wiedza o naszym innym życiu wpłynęłaby na decyzje podejmowane tu i teraz? Czy nadal bym dysponował wolną wolą, czy może byłbym niewolnikiem cudzych decyzji? 


Na te i wiele innych wciągających pytań odpowiedzi znajdziemy właśnie w książce „Wydech”. 


Mimo, że podejmuje trudne tematy i zawiłe zagadnienia z pogranicza paradoksów, oraz zdaje dociekliwe pytania o naturę rzeczy, nie jest to książka napisana trudnym językiem. Wręcz przeciwnie, Chiang aby nam ułatwić zadanie pisze prosto i zgrabnie. Opowiadania prowadzą nas przez świat bohaterów, dając nam podpowiedzi, kierując nas na tropy myślowe. 


Ci, którzy boją się trudnych tematów i dopatrują się ciężkości w książce, mogą spać spokojnie. Autor na końcu umieścił posłowie, w którym wyjaśnia trudniejsze kwestie i daje swoje gotowe odpowiedzi. 
Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Iron Tales: Blood Brothers

Zamalowane okna - Anna Liminowicz

Toń - Joe Hill, Stuart Immonem