Kieszonkowy atlas kobiet - Sylwia Chutnik

Jak często spotykacie się ze stereotypami dotyczącymi płci oraz roli kobiet w społeczeństwie? Jak wiele stereotypów dotyka Was? 


„Kieszonkowy atlas kobiet” Sylwii Chutnik wydawnictwo Korporacja ha!art to książka niezwykła, wciągająca, obnażająca kwestie ról społecznych i stereotypizacji kobiet w społeczeństwie, a przez to, według mnie, bardzo ważna i potrzebna. 


„Bohaterki książki – Czarna Mańka, pani Maria, paniopan Marian i Marysia – uwikłane w swoje życiowe role matek gastronomicznych, rodziców ubraniowych, córek różowych, cukierników i handlarek bazarowych otwierają nam drzwi swoich mieszkań. Kieszonkowy atlas kobiet to współczesna legenda miejska z wątkiem kryminalnym.”


Większość akcji osadzona jest na warszawskiej Ochocie, w okolicach Hali Banacha. Jeszcze tej starej, z legendarnym bazarem, z budami i ulicznymi handlarkami i handlarzami oraz menelami próbującymi wcisnąć swój chłam (nie zawsze z legalnego źródła) przechodniom zaplątanym w zgiełk miejsca. W tej rzeczywistości bohaterki muszą zmierzyć się z nieciekawą rzeczywistością, z brudem i niedostatkiem, na które postrzeganie wpływ ma ich przeszłość, teraźniejszość oraz rodzina. Każda z nich stara się walczyć ze stereotypami, które się im przypisuje. Największy bunt widać u najmłodszej bohaterki, która mimo wielu niedogodności stara się odnaleźć własną drogę. Jej wrogiem jest rodzina uwiązana słynnym "co ludzie powiedzą" i innymi stereotypami.


Wszystkie ich działania, ich rzeczywistość rozmywa się w groteskowym wypaczonym opisie, który nadaje książce tragikomiczny klimat. 


Matki Polki, matki kucharki, grzeczne córeczki, podległe żony, handlarki i przekupy bazarowe, zbieraczki śmietnikowe, baby proszalne, wszystkie je i stereotypy do nich przypisane możemy odnaleźć w swoim otoczeniu. Przypisujemy je bez zastanowienia, nie zdając sobie sprawy, jaki to ma wpływ na innych ludzi, jak bardzo może być krzywdzące i w jakim stopniu ta nasza stereotypizacja wpływa i niszczy życie tym, których dotyka. Również nam odbiera możliwość nowego spojrzenia na świat, wyjścia poza ramy. 


Chutnik w „Kieszonkowym atlasie kobiet” obnaża wszystkie te postawy i w pokrętny, przerysowany sposób przestawia nasze tory myślenia. 


A Ty ile stereotypów znalazłeś we własnym myśleniu odnośnie innych? Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Iron Tales: Blood Brothers

Zamalowane okna - Anna Liminowicz

Toń - Joe Hill, Stuart Immonem